Loading...

Примирення чи самостійність: про що хочуть говорити УПЦ та РПЦ?

2 декабря 2017

У четвер Архієрейський собор Російської православної церкви (РПЦ) розглянув звернення глави Української православної церкви Київського патріархату (УПЦ КП) Філарета, якого у Москві вважають «розкольником».
У своєму листі він закликав РПЦ до діалогу для «досягнення Богом заповіданого миру між єдиновірними православними християнами та примирення між народами».
І хоча собор РПЦ таке звернення «сприйняв із задоволенням» й навіть вирішив створити комісію для подальших переговорів з УПЦ КП, довкола звернення Філарета виникли серйозні різночитання.
У Москві лист сприйняли мало не як бажання УПЦ КП повернутися до лона Російської православної церкви. Однак у патріарха Філарета твердять — навпаки, мова йде лише про обговорення самостійності української церкви.
Що означає самоврядність УПЦ МП, яку визнала російська церква

«Прохання про прощення»

Російський «Інтерфакс» опублікував новину під заголовком «Лідер Київського патріархату Філарет попросив патріарха Кирила про прощення».
Згодом в УПЦ КП відповіли — патріарх Філарет не попросив прощення, а використав християнську «формулу примирення».

Різночитання викликали останні слова листа: «І я, як ваш брат і сослужитель, прошу прощення у всьому, чим зогрішив словом, ділом і всіма моїми почуттями, і так само від серця щиро прощаю всім».
«Єдиний діалог, який Патріарх і УПЦ КП хочуть й готові вести з РПЦ — діалог про визнання Москвою автокефалії Української Церкви. Ні про яке покаяння перед РПЦ чи тим більше повернення до її складу не може бути й мови», — наголосив речник УПЦ КП архієпископ Євстратій Зоря.
Згодом на неточність у повідомленнях ЗМІ дорікнув і голова новоствореної переговорної комісії РПЦ, керівник Відділу зовнішніх церковних зв’язків Московського Патріархату митрополит Іларіон (Алфеєв).
«На жаль, агентство «Інтерфакс» у своєму повідомленні неграмотно передало суть листа… Поняття «помилування» не входить у канонічний лексикон Православної церкви і не було вжите в отриманому листі», — акцентував він.
«У ньому містилося прохання про скасування «всіх рішень, у тому числі про прещення (Церковний термін, що означає покарання. — Ред.) і відлучення… заради досягнення Богом заповіданого миру між єдиновірними православними християнами і примирення між народами», — додав Іларіон.
Рішення, про які згадав митрополит, стосуються знаття сану і анафеми, які у 1990-х наклала РПЦ на патріарха Філарета.

«Духовний Тарас Бульба»?

Утім, неузгодження позицій можна зустріти й серед членів переговорної комісії Російської православної церкви.
Інший її член — представник Української православної церкви (Московського патріархату) протоієрей Микола Данилевич у своєму дописі на Facebook сприйняв звернення патріарха Філарета саме як прохання про «прощення».
«У Філарета також є шанс стати духовним Тарасом Бульбою. Філарет міг би сказати породженому ним церковному розділенню відомі слова Тараса Бульби: «Я тебе породив, я тебе і вб’ю!» — написав протоієрей.
«Варто спробувати. Але потрібна мужність. Людина, яка не визнає своїх помилок, викликає жаль. А людина, яка визнає і виправляє свої помилки, викликає тільки повагу!» — додав представник УПЦ МП.
Вже у п’ятницю патріарх Філарет висловився досить жорстко про всю ситуацію: «Архієрейський собор [РПЦ] скористався моїм зверненням і направив його не на примирення і вирішення питання автокефалії УПЦ, а на те, нібито ми хочемо повернутися до РПЦ».
«Москва обманює, їй довіряти не можна», — додав він.
Сторони сперечаються навіть щодо того, хто саме став ініціатором листа до Архієрейського собору.
«Хотів би підкреслити, що дійсно колишній митрополит Філарет зробив крок до відновлення єдності канонічної церкви в Україні. Це була його ініціатива, всупереч деяким заявам, які зараз лунають з Києва, що нібито Москва ініціювала цей процес. Ми нічого не ініціювали», — стверджує митрополит Іларіон (Алфеєв).
В УПЦ КП ж кажуть — саме від митрополита Іларіона звернулися до патріарха Філарета з ідею про лист звернення, однак попросили про це не повідомляти пресу до собору.
Тим не менше, патріарх Філарет наголосив — він готовий до діалогу, але лише щодо одного питання — автокефалії УПЦ.

При использовании материалов сайта гиперссылка на pavlonews.info обязательна

No comments yet.

Имя (required)
E-mail (required - never shown publicly)
URI
Your Comment (уменьшить размер | увеличить размер) Вы можете использовать теги <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> в своих комментариях.