Loading...

Зупинити «Північний потік-2»: чому Україна не може покладатися на ЄС та США

19 января 2018

Багато хто в Україні вважає, що чи то об’єднана Європа, чи то Сполучені Штати заблокують будівництво «Північного потоку-2», адже цей трубопровід шкодить енергетичній безпеці ЄС, підриває єдність Заходу і суперечить законодавству Євросоюзу.
Дійсно, «Північний потік-2» становить серйозну небезпеку не лише для України, але також для ЄС.
Проте українці мають розуміти, що у блокуванні цього проекту не можна повністю покладатися на ЄС та США.
Така стратегія буде великою помилкою.
У столицях країн ЄС та Вашингтоні дуже сильне російське лобі, яке цілком спроможне добитися завершення будівництва трубопроводу до кінця 2019 року. Зважаючи на це, Києву слід готуватися також до гіршого сценарію. Це означає, що протягом наступних двох років Україні доведеться вжити заходів, які дозволять гарантувати безперебійне постачання газу завдяки проведенню швидких і ефективних внутрішніх реформ.
«Північний потік-2» набагато небезпечніший, ніж це здається на перший погляд.

Загрози «Північного потоку»
Більшість коментаторів, аналізуючи негативні наслідки від його будівництва, робить акцент на втраті Україною більше $2 млрд плати за транзит. Це – вагома, але не найбільша ймовірна втрата. Є принаймні ще кілька істотних проблем, з якими може стикнутися Україна в разі добудови «Північного потоку-2».
Одна з них – це втрата Україною більшої частини наявної мережі трубопроводів.
Буде дуже важко підтримувати ГТС у робочому стані за умов істотного скорочення газових потоків. «Північний потік-2» перебере на себе більшу частину обсягів газу, які наразі проходять через українську ГТС. Як наслідок, значна частина трубопровідної мережі швидко занепаде до такого стану, що її вже неможливо буде відновити.
Якщо це станеться, вартість ГТС буде не набагато вищою за вартість металобрухту.
Слід усвідомлювати, що в разі добудови і запуску «Північного потоку-2» Україна вже ніколи не матиме великих обсягів транзиту. Великий транзит російського газу назавжди залишиться у минулому.
Перспектива справжньої політичної й енергетичної ізоляції – ще одна велика неприємність, про яку не згадують у суперечках навколо загроз «Північного потоку-2».
Це найлегше проілюструвати наочним прикладом.
Якби сьогодні стався перебій у транзиті російського газу до ЄС, президент Європейської комісії уже б телефонував до Києва. Високопосадовці з Парижа, Берліна та Варшави злетілися б до української столиці, щоб розв’язати газову проблему – і свою власну, і заразом українську.
Натомість, з «Північним потоком-2» енергетичні проблеми України мало цікавитимуть Європу.
Ніхто не прилетить до Києва, щоб допомогти розібратися. Проблеми України будуть виключно її проблемами. Це буде немов політична ізоляція – значення цих проблем для країн ЄС вже не буде суттєвим.
Одночасно Україна страждатиме від енергетичної ізоляції.
Це ще один важливий аспект, про який часто забувають – розкол європейського газового ринку через «Північний потік».
У разі завантаження його другої гілки, ринок Західної Європи, як і зараз, отримуватиме газ із Росії, Алжира, Норвегії, а також матиме поставки скрапленого газу. Західноєвропейский газовий ринок є зараз і залишиться надалі дійсно лібералізованим, відкритим і конкурентним.
Свого часу ринки Центральної і Східної Європи, включно з Україною, приєдналися до Енергетичного співтовариства, оскільки прагнули лібералізуватися за західноєвропейською моделлю. Та якщо запрацює «Північний потік-2», інтерконектори із заходу на схід, збудовані для альтернативних поставок неросійського газу до країн Центральної і Східної Європи та України, перейдуть під фактичний контроль «Газпрому».

При использовании материалов сайта гиперссылка на pavlonews.info обязательна

No comments yet.

Имя (required)
E-mail (required - never shown publicly)
URI
Your Comment (уменьшить размер | увеличить размер) Вы можете использовать теги <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> в своих комментариях.