Loading...

Лідери ЄС підтримали продовження санкцій проти Росії

31 декабря 2017

Напруження дійшло до того, що на початку листопада Ващиковський заявив про підготовку списку осіб, яким заборонять в’їзд до країни через їхні «антипольські погляди». А вже 18 листопада у Польщу не зміг в’їхати секретар української державної міжвідомчої комісії у справах увічнення пам’яті учасників АТО, пам’яті учасників жертв війни та політичних репресій Святослав Шеремета.
Ці суперечки призвели до того, що українські експерти почали зараховувати європейських сусідів — Польщу і Угорщину — до найбільш ворожих для України країн. Про це свідчать опубліковані 23 грудня результати експертного опитування, проведеного Радою зовнішньої політики «Українська призма». «На другому місці (одразу після Росії, — Ред.) несподівано опинилися Угорщина, яка в такий спосіб реагувала на наш закон про освіту, що більшість опитаних вважають її ворожою. На третьому місці — сусідня з Україною Білорусь», — зазначив Сергій Герасимчук, заступник голови правління «Української призми», презентуючи результати дослідження. Польща у цьому антирейтингу опинилася на п’ятому місці. Експерти також назвали погіршення відносин із двома сусідніми країнами найбільшим «провалом» української дипломатії за минулий рік.
Подвоїти зусилля
Як констатувала аналітик брюссельського центру EPC Аманда Пол, хороші речі, які відбулися у 2017-му, були затьмарені також подіями наприкінці року — як довкола НАБУ, так і довкола екс-президента Грузії Міхеіла Саакашвілі.

Аманда Пол: Суперечка навколо НАБУ затьмарила позитивні досягнення в Україні

Конфлікт між ГПУ та НАБУ викликав різку реакцію Єврокомісії, яка 5 грудня опублікувала заяву, в якій закликала «не підривати, а посилювати» роботу антикорупційних органів. Але вже наступного дня лідери фракцій коаліції внесли законопроект, який би суттєво спростив для Верховної Ради звільняти керівників антикорупційних органів. І хоча після шквалу критики його відкликали, Єврокомісія у звіті щодо візової лібералізації, опублікованому 20 грудня, не забула згадати про цей суперечливий законопроект.
У цілому боротьба з корупцією в Україні зараз є як найважливішою, так і, напевно, найпроблемнішою темою у відносинах з ЄС. У звіті про імплементацію угоди про асоціацію українську владу закликали «подвоїти зусилля у здійсненні змістовних реформ, особливо в посиленні боротьби з корупцією на всіх рівнях». А звіт про візову лібералізацію серед невідкладних завдань України називає створення Вищого антикорупційного суду.
Стара модель більше не діятиме
Досі, за словами експертки берлінського центру SWP Сюзан Стюарт (Susan Stewart) у відносинах працювала модель «батога та пряника», коли ЄС щось пропонував Україні, наприклад безвізовий режим, і висував список вимог.
Сюзан Стюарт: У ЄС очікують, що Україна виконає свої обіцянки
Сюзан Стюарт: У ЄС очікують, що Україна виконає свої обіцянки
«Тепер ця фаза минула. У ЄС очікують, що Україна виконуватиме те, про що домовлено, а не отримуватиме все нові пропозиції. Утім, в української сторони наявні очікування постійних нових пропозицій», — говорить Стюарт. Експертка застерігає, що ці розбіжності — як в очікуваннях, так і у готовності щось робити, — ставатимуть джерелом все більших проблем.
З цим погоджується і Аманда Пол, коли говорить, що ЄС зосереджуватиметься на питанні імплементації, а не висуватиме нові ініціативи — «як би Києву цього не хотілося».
У підсумку, коли зараз у Брюсселі говорять про допомогу Україні, то неодмінно вказують про її прив’язку до виконання певних умов. Водночас ЄС постійно наголошує на ключовій ролі громадянського суспільства у просуванні реформ.
Рутинна фаза
У прес-службі Єврокомісії, відповідаючи не запитання DW про пріоритети на наступний рік, сказали: «Імплементація угоди про асоціацію залишається ключовим фокусом, коли йдеться про порядок денний реформ». І додали, що саме подолання корупції є тим, що принесе відчутні результати.

Жан-Клод Юнкер виступає під час саміту Східного партнерства у Брюсселі

В Україні усвідомлюють свої завдання. «Зараз важливо максимально забезпечити повне й ефективне виконання угоди про асоціацію… Зараз ми перейшли у рутинну фазу нашої співпраці», — зауважує Точицький і додає: «Якщо кожен пункт, крапка, кома будуть виконані, то, думаю, ми зможемо говорити уже про те, що не ми будемо проситися у ЄС, а, можливо, ЄС скаже: давайте, будьте стороною європейських інституцій».
Чи буде так — покаже час. А поки ж Аманда Пол зазначає: «Очевидно, що вигідним саме для України є імплементувати угоду про асоціацію якомога краще». І вона, і Стюарт говорять при цьому, що чотири місяці — надто короткий термін, аби оцінювати стан імплементації.
Нові ініціативи все ж є
Оскільки бажання Києва отримати перспективу членства в ЄС поки що залишається нездійсненним, у вересні президент України Петро Порошенко проголосив стратегію України на максимальне наближення до ЄС без питання про членство. Йдеться про курс на приєднання до митного та енергетичного союзів, єдиного цифрового рику та Шенгенської зони.
Під цю стратегію Києву на саміті «Східного партнерства» все ж вдалося домогтися нових пропозицій від Євросоюзу. Президент Єврокомісії Жан-Клод Юнкер заявив тоді, що його відомство проведе дослідження здійсненності входження України у ці союзи.

При использовании материалов сайта гиперссылка на pavlonews.info обязательна

No comments yet.

Имя (required)
E-mail (required - never shown publicly)
URI
Your Comment (уменьшить размер | увеличить размер) Вы можете использовать теги <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> в своих комментариях.