Loading...

Чи живемо ми у мультивсесвіті?

14 декабря 2017

Протягом всієї своєї історії ми долали старі межі нашого Всесвіту й відкривали нові. Так ми дізналися, що Земля є не єдиною планетою та існує безліч подібних їй небесних тіл, котрі складають Сонячну систему. Згодом ми виявили, що таких систем також багато, й вони всі входять до складу галактики. Однак зараз ми знаємо, що й галактик безмежна кількість і вони складають наш Всесвіт. Тоді, можливо, й він не єдиний?

Ідея мультивсесвіту полягає у тому, що той Всесвіт, в якому ми живемо, не унікальний. Це не проста наукова спекуляція. Вона зародилася водночас в експериментальній та теоретичній фізиці. Сьогодні є безліч наукових ідей, які описують можливі варіанти того, яким може бути мультивсесвіт. Доктор Макс Тегмарк з Массачусетського інституту технологій запропонував наукову класифікацію можливих типів мультивсесвіту.

Перший тип: Всесвіт, що розширюється

Перший тип описує звичний нам Всесвіт, що безкінечно розширюється. Як зазначає Тегмарк, коли астрофізики говорять про Всесвіт, вони не мають на увазі все, що існує. Під Всесвітом розуміють сферичну область простору, інформація про яку досягла нас. Через те, що Всесвіт розтягує простір-час, астрономи мають можливість побачити відстань приблизно в 42 млрд світлових років і їм не відомо, чи є щось за її межами. І це не тому, що далі знаного нами Всесвіту нічого немає. Просто наші телескопи не здатні побачити галактики, інформація про які нас не досягла. І якщо в одній з таких галактик є спостерігач, то він бачитиме зовсім інший Всесвіт, що буде мати свій власний радіус Хабла.

Другий тип: кишенькові всесвіти

Другий тип мультивсесвітів в класифікації доктора Тегмарка — це кишенькові всесвіти. Щоб зрозуміти їх суть, спочатку слід торкнутися питання створення Всесвіту.

1979 року Аланом Гутом була запропонована теорія інфляції, котру доповнив Ендрю Лінд. Вона базується на класичній Теорії Великого Вибуху. Згідно з теорією інфляції, після вибуху такого собі енергетичного вакуумного озера з’явилася безліч інфляційних зон. Однією з таких зон і є наш Всесвіт. Однак він — це лише одна, видима нам інфляційна зона, а їх може бути безліч. Ці зони отримали назву “кишенькові всесвіти”. Що характерно, кожний з цих кишенькових всесвітів може проходити різні типи розвитку. Більше того, щосекунди можуть виникати все нові й нові кишенькові всесвіти та зникати старі.

Найцікавіше, що кожен кишеньковий всесвіт може бути зовсім не схожий на наш. Там може бути повністю відсутня періодична таблиця, гравітація, зірки і т.д. Все це створює в них умови, не придатні для зародження життя. Такі всесвіти ніби мертвонароджені. Й тут ми стикаємося з антропним принципом, котрий проголошує, що наш Всесвіт повинен мати властивості, які дозволили б розвинутися життю і де міг би з’явитися спостерігач. Тож серед безлічі всесвітів ми живемо в такому, в якому можемо жити.

Третій тип: розділені часом

До третього типу належать всесвіти, відокремлені один від одного не відстанню, а часом. В такому мультивсесвіті всі можливі варіанти майбутнього допускаються та дійсно сталися. В цій теорії мультивсесвіти діють подібно до фотонів. Тож наш Всесвіт та ми разом з ним можемо мати безліч своїх “копій” в дочірніх мультивсесвітах, які виникають щосекунди. Ми ж наразі бачимо просто одне з можливих майбутніх серед тих, що сталися.

Четвертий тип: всесвіт математики

Останній тип мультивсесвіту — математичний. Однак ця ідея радше відноситься до метафізики ніж до фізики. В ній доктор Тегмарк висловлює думку про те, що всі послідовні математичні системи описують фізичну реальність певного типу. Ці системи за необхідності є різними всесвітами. На практиці ж цю останню ідею важко собі уявити.

Можна оминати теорії мультивсесвіту стороною й називати їх спекуляцією, адже ми не можемо їх перевірити. Проте, давайте тримати свій мозок відкритим до нових ідей. Теорії мультивсесвіту дають нам чудовий привід помізкувати над тим, як працює космос та яке місце в ньому ми займаємо.

При использовании материалов сайта гиперссылка на pavlonews.info обязательна

No comments yet.

Имя (required)
E-mail (required - never shown publicly)
URI
Your Comment (уменьшить размер | увеличить размер) Вы можете использовать теги <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> в своих комментариях.