Loading...

Революція і Цвєтаєва: кохання, зради і спецслужби

5 декабря 2017

Цьогоріч — 125 років від народження Марини Цвєтаєвої і рівно 100 років від революції, яка призвела до встановлення СРСР і змусила поетесу виїхати з Росії. ВВС Україна розшукала будинок Цвєтаєвої у Празі та дослідницю, якій вдалося побачитися з донькою і таємним коханим поетеси.
ВВС Україна відшукала місця, де Цвєтаєва мешкала у Чехії, поспілкувалася із засновниками чеського товариства та музею Марини Цвєтаєвої, а також із чехами з будинку у Празі, де поетеса жила найдовше.

Музей від пітерських емігрантів
Перед тим, як погодитися на інтерв’ю, Інна Курочкіна ретельно перепитує, з якого я ЗМІ і які твори Марини Цвєтаєвої читала.
Чеський період і передумови
1917 — Революція залишає Цвєтаєву в бідності. Народжується друга донька Ірина. Поетеса переїжджає до Криму, але мусить повернутися до Москви.
1918 — чоловік поетеси С.Ефрон приєднується до добровольчої армії. Через брак коштів поетеса віддає доньок до притулку.
1920 — меншна донька Ірина помирає від голоду у притулку.
1922 — Цвєтаєва дізнається, що чоловік живий і навчається в Чехії, та переїжджає до нього з Аріадною, старшою донькою.
1922 — 1924 поетеса отримує стипендію чеського уряду «Руске акце»
1924 — Цвєтаєва пише в Чехії «Поему гори», «Поему кінця»
1925 — у Чехії народжується син Георгій (Мур).
«Ми втомилися від пропаганди і поїхали від неї, поїхали з Росії, тому зараз насторожено ставимося до всіх журналістів», — пояснює свою обережність засновниця сайту і музею Марини Цвєтаєвої в Празі.
Усе, каже, власними зусиллями — так само, як і музей, який відкрили у приміщенні свого ресторану, коли перебралися до Праги, і який проіснував кілька років.
Раніше, в Росії, каже, вони з чоловіком мали успішний архітектурний бізнес у Санкт-Петербурзі. Утім, під враженням від війни з Грузією, вирішили поїхати з РФ і розпочали нове життя.
Пані Курочкіна показує книгу, у яку вони з чоловіком зібрали всі здобуті разом із іншими дослідниками фотоархіви з життя Марини Цвєтаєвої.
І.К.: До Чехії Марина Цвєтаєва приїхала 1 серпня 1922 року.
Чоловік Марини Цвєтаєвої Сергій Ефрон служив спочатку в Добровольчій армії, потім — барону Врангелю, а згодом — втік до Туреччини і звідти вже до Праги.
Молода Чехословацька республіка дуже добре ставилася тоді до росіян-утікачів. Було затверджено допомогу для них — Ruská akce.
Величезній кількості емігрантів виділили стипендії та гранти. Сергій Ефрон вступив до Карлового Університету і також отримав стипендію.

Після того, як стало відомо, що Сергій живий, Марина Іванівна з Алею переїхали до Праги. Друга дочка поетеси померла у Москві.
Сергій зустрічає їх першого серпня. Першу ніч вони зупинилися у гуртожитку, де могли переночувати всі, хто приїхав тоді до Праги.

При использовании материалов сайта гиперссылка на pavlonews.info обязательна

No comments yet.

Имя (required)
E-mail (required - never shown publicly)
URI
Your Comment (уменьшить размер | увеличить размер) Вы можете использовать теги <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> в своих комментариях.