Loading...

Саакашвілі та його справи в Грузії та Україні

6 января 2018

Суд у Тбілісі заочно засудив екс-президента Грузії до 3 років позбавлення волі за зловживання владою. DW — з оглядом юридичних претензій до Міхеіла Саакашвілі в Грузії та Україні.
Через 15 років після «Революції троянд», що піднесла на той час 35-го річного політика на вершину влади в Грузії, тбіліський міський суд в п’ятницю, 5 січня, визнав Міхеіла Саакашвілі винним у зловживанні владою. Його заочно засудили до чотирьох років в’язниці, але після застосування амністії термін скоротили до трьох років. Цей вирок створює підстави для його екстрадиції з України. Сам Міхеіл Саакашвілі вважає рішення суду незаконним і таким, що суперечить міжнародним і національним нормам. DW розповідає про факти кримінального переслідування Міхеіла Саакашвілі в Грузії та Україні.
Справа про помилування поліцейських
Суд у Тбілісі 5 січня повністю погодився із аргументами обвинувачення, яке стверджувало, що Саакашвілі в 2009 році незаконно помилував чотирьох правоохоронців, які відбували термін за вбивство співробітника одного з тбіліських банків Сандро Гіргвліані. Поліцейські викрали його у січні 2006 року після гучної сварки в столичному барі «Шарден-бар», відвезли в приміський ліс і жорстоко побили. Гіргвліані втік від викрадачів, але, заблукавши у темряві, впав у яр і загинув. Чотирьох поліцейських, які викрали Гіргвліані, згодом засудили до різних термінів тюремного ув’язнення. Однак батьки загиблого, його друзі та діячі опозиції стверджували, що викрадачі виконували наказ вищого керівництва грузинського МВС.
Справа набула широкого резонансу в Грузії, причетним до вбивства називали тодішнього главу МВС Вано Мерабішвілі та інших чільних співробітників правоохоронних органів.
За версією слідства, Саакашвілі порадив поліцейським, які викрали Гіргвліані, взяти провину на себе, пообіцявши їм натомість скоре звільнення. Вже за три роки після суду екс-президент видав указ про помилування близько 170 колишніх поліцейських і військових, в тому числі і викрадачів Сандро Гиргвліані.
Проте адвокат екс-президента Софія Гоглічідзе, каже, що «у справі немає жодного свідчення, яке підтверджує вину Саакашвілі», а помилування — пряма прерогатива і право глави держави.

У 2014 році грузинська прокуратура висунула звинувачення на адресу екс-президента у ще одній скандальній справі — побиття в 2005 році депутата парламенту Валерія Гелашвілі. Міхеіл Саакашвілі, за версією прокуратури, вирішив покарати депутата за критичний матеріал, опублікований в одній з грузинських газет. Екс-президента разом з Вано Мерабішвілі звинуватили в організації умисного завдання тяжкої шкоди здоров’ю Гелашвілі.
Тим часом Мерабішвілі, близький соратник екс-президента, вже відбуває покарання в одній із грузинських в’язниць. Його визнали винним у порушенні трьох інших статей КК: підкуп виборців, присвоєння і розтрата державних коштів та зловживання посадовими повноваженнями.
Справа про розгін демонстрантів і розгром «Імеді»
Телекомпанію згодом повернули у власність родині Патаркацишвілі
Телекомпанію повернули родині Патаркацишвілі згодом, вже після зміни влади в Грузії у жовтні 2012 року. Близька соратниця Саакашвілі в період «Революції троянд», а згодом його непримиренна опонентка, екс-спікерка парламенту Ніно Бурджанадзе у програмі DW «Немцова.Інтерв’ю» у листопаді 2017-го так відгукнулася про правління Саакашвілі: «Як не дивно і як не сумно, але потрібно визнати, що авторитарним режимом був режим Міхеіла Саакашвілі, так званого прозахідного президента».

Справа про розтрату бюджетних коштів
Міхеіла Саакашвілі, що прославився боротьбою з корупцією в Грузії, на батьківщині звинувачують і в розтраті бюджетних коштів. Прокуратура вважає, що він використав близько 9 мільйонів ларі (близько 2,9 мільйона євро) бюджетних коштів на особисті потреби. За даними прокуратури, Саакашвілі витрачав державні гроші на своїх кухарів і масажистів, дорогі готелі та оренду яхт. Зокрема, його звинувачують у тому, що в період з 2009 по 2012 рік тільки на косметичні процедури для себе і сім’ї Саакашвілі витратив близько 370 тисяч євро. На майно екс-президента в Грузії, в тому числі на ділянку в мальовничому містечку Кварелі, у вересні 2014 року було накладено арешт. Під арешт потрапила і частина майна матері, а також тбіліські апартаменти Сандри Рулофс, дружини екс-президента.
Кримінальна справа в Україні
Не залишають у спокої Міхеіла Саакашвілі й українські правоохоронні органи. 5 грудня співробітники Генеральної прокуратури України (ГПУ) і Служби безпеки України (СБУ) нагрянули до Саакашвілі з обшуком. Причина — порушена кримінальна справа за статтею «сприяння учасникам злочинних організацій та укриття їх злочинної діяльності». Як роз’яснив згодом генпрокурор України Юрій Луценко, осінні акції протестів Саакашвілі і його прихильників були організовані для захоплення влади в країні, а їх спонсором виступив наближений до українського екс-президента Віктора Януковича олігарх Сергій Курченко, який втік з України. Контакти, за словами Луценка, підтримували через соратника Саакашвілі Северіона Дангадзе. На підтвердження цього ГПУ оприлюднила аудіозаписи розмов у яких беруть участь особи, голоси яких схожі на Саакашвілі і Курченка. Сам екс-президент Грузії у відповідь на ці звинувачення заявив, що навіть не знав, хто такий Сергій Курченко, і ніколи з ним не розмовляв.

При использовании материалов сайта гиперссылка на pavlonews.info обязательна

No comments yet.

Имя (required)
E-mail (required - never shown publicly)
URI
Your Comment (уменьшить размер | увеличить размер) Вы можете использовать теги <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> в своих комментариях.