Loading...

З історії. Як створювалось телебачення у Павлограді

8 апреля 2015

Напевно, не будь цієї людини, телебачення в Павлограді не було б взагалі. Тобто, з часом воно, звичайно, з’явилося б, але значно пізніше, як в інших містах, подібних до нашого. Але Павлоград завжди відрізнявся тим, що йшов попереду інших. І в плані створення ТБ — теж. Це була одна з перших недержавних телестудій, і з’явилася вона, насамперед, завдяки Ігорю Дмитровичу Ледину.
?Коли він взявся за цю непросту справу, у нього не було ні спеціальної освіти, ні досвіду. Він працював на шахті і був просто кінолюбителем. Але Ледин, на те він і є Ледин, щоб не боятися ризикнути. Тим більше що й з’явившийся тоді новий «перебудовний» закон про пресу дозволяв приватним особам відкривати телестудії. Але одна справа — вирішити, і зовсім інша — втілити в життя те, що було вирішено. Це було в 1991 році, коли багато ще було неясного, тривожного, що розбурхувало душу і серце у становленні молодої української держави. Як написав в одній з газет Ігор Дмитрович, почалися довгі пошуки спочатку правових шляхів, потім грошей, людей, які хоч що-небудь розуміли в телебаченні. Гроші збиралися буквально по крихтах — відгукнулися дуже багато, тому що ідея про створення свого, місцевого, Павлоградського ТБ надихнула усіх.
Найбільш вагомий внесок внесли ПМЗ (незважаючи на заборону міськкому партії, Віталій Михайлович Шкуренко виділив значну суму), банк «Україна», який очолювала тоді Зінаїда Віноградченко, і, звичайно ж, Незалежна профспілка гірників Західного Донбасу (бо, будучи шахтарем, Ледин і збирався, в першу чергу, висвітлювати саме шахтарські проблеми).

Чимало клопоту було з придбанням обладнання. У пошуках необхідного довелося поїздити по країні. Досить сказати, що за передавачем Ледин їздив в Грозний, і було це перед самим початком чеченської війни. А щоб отримати канал мовлення, доводилося не один раз їздити до Києва і Москви.
Так чи інакше, але, врешті-решт, всі організаційні моменти були вирішені, і саме в Павлограді з’явилося перше на Дніпропетровщині недержавне телебачення. І напередодні нового, 1991 року — 30 грудня вийшла в ефір перша передача.
Для Павлограда це був бум. Місцеве ТБ було у всіх на вустах, щовечора люди кидали всі свої справи, щоб подивитися павлоградські новини, дізнатися про останні події, побачити на телеекрані свій колектив, своїх знайомих, а нерідко і себе. Перехожі «витріщалися» на операторів з телекамерами, а тележурналісти стали чи не найпопулярнішими людьми в місті. Саме тоді у Ледіна яскраво засяяла зірка Михайла Варняка, який розкрив перед павлоградцями нові грані свого журналістського таланту, на телебаченні працювали Степан Тимочко, Володимир Сторчаков, Марія Ледіна, Ігор Войцеховський. Успішно освоювали операторську майстерність Петро Скопа, Олександр Антонов, Микола Тимочко. «Зірочкою» телеекрану стала диктор Лариса Шейко. Одним словом, склалася «команда». І на чолі її — він, «патріарх» місцевого телебачення, Ігор Ледин.
Початок був стрімким, успішним, але, на жаль, далеко не все складалося гладко надалі. Не всім припала до вподоби незалежна позиція тележурналістів. Років через півтора після виходу в ефір першої передачі міська влада телебачення закрила. Але Ледин не склав руки: справа дійшла навіть до голодування, оголошеного біля стін виконкому. Це, однак, не здобуло результату. Послідувало звернення до суду. Феміда визнала правоту телевізійників, але ще цілих півроку їм всіляко вставляли палиці в колеса. Лише втручання Генеральної прокуратури України змусило чиновників прислухатися до рішення суду, і телемовлення в Павлограді було відновлено. Правда, до того часу в місті з’явилося ще одне телебачення — місцеве, виконкомівське. Але Незалежне павлоградське телебачення, біля керма якого стояв Ігор Ледин, було дійсно незалежним і віщало те, що вважало за потрібне — без оглядки на чини і авторитети.
Запам’яталися прямі ефіри (новинка для того часу), коли в студію запрошувалися відповідальні особи, і будь-який житель міста міг задати своє питання (без купюр) і отримати на нього відповідь. Прямі ефіри чекали, їх не пропускали, про них потім багато говорили. Безперечною заслугою НПТ є те, що в його передачах гостро піднімалися шахтарські проблеми — злободенні, болючі на той час. Досить згадати про шахтарський страйковий рух, про численні акції протесту, про піший похід шахтарів «до столиці за правдою», про демонстрації біля будівлі уряду. Незалежне телебачення об’єктивно і без прикрас висвітлювало ці події, оператори супроводжували шахтарські колони, і в ефір виходили живі передачі. Такі, яких не було на жодному іншому телеканалі України. Це — правда.
Правда й те, що НПТ живо відгукалося і на багато інших подій, що викликали великий суспільний резонанс. Правда й те, що чиновникам це не подобалося, і вони робили все можливе, щоб виштовхнути «непокірних» з телеефіру. Але НПТ працювало ще не один рік, спочатку самостійно, потім в асоціації з іншими місцевими телестудіями.
І все-таки в кінці кінців «вільний політ» був перерваний. Для цього обрали зручний привід: коли в 2003 році термін дії ліцензії закінчився, нову ліцензію просто не видали: право мовлення в ефірі отримала інша телекомпанія.
Але ту, найпершу, павлоградці пам’ятають досі. Пам’ятають і «невгамовного Ледіна», який зараз на заслуженому відпочинку. «Я хочу за прізвищами назвати тих, — говорить Ігор Дмитрович, — хто після відновлення роботи телестудії в 1992 році вів Незалежне павлоградське телебачення до найвищого рейтингу в регіоні. Це М. Ледіна, Е. Дрига, Е. Гудзенко, Е. Станько, В. Петров, В. Сторчаков, С. Коваленко, Л. Колесник, В. Алексєєнко, Н. Ніколаєнко, О. Ледіна, І. Ледіна, А. Профатілов, П. Нестерук, А. Коваленко, В. Волченко, Е. Ясинівська, М. Перекрестенко, І. Лазуренко, Н. Желябіна, О. Сомова, І. Чумаченко, Е. Кічанова та інші. Спасибі всім за їхню творчість».
Наразі Незалежне Павлоградське телебачення відновлює свою роботу. Заходьте на сайт НПТ.com.ua, читайте свіжі новини, дивіться наші відеоархіви, обговорюйте ефіри.
xn--m1aej.com.ua

При использовании материалов сайта гиперссылка на pavlonews.info обязательна

No comments yet.

Имя (required)
E-mail (required - never shown publicly)
URI
Your Comment (уменьшить размер | увеличить размер) Вы можете использовать теги <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> в своих комментариях.